V úvodním závodě F2 na bodech: Louis Deletraz dojel Charouz Racing Systemu pro sedmé místo


První závod formule 2 sezony 2020 vyhrál bývalý jezdec týmu Charouz Racing System, Callum Ilott (nyní UNI-Virtuosi). Pokud pro Scuderii Ferrari dopadla předcházející kvalifikace F1 katastrofálně, mohli Italové hrdě hledět na stupeň vítězů závodu F2: Člena Akademie Ferrari tam totiž doplnili juniorští kolegové Scuderie kolegové Marcus Armstrong a Robert Shwartzman. Také pro český tým Antonína Charouze začalo mistrovství úspěšně: Louis Deletraz dojel napřes zdržení v boxech pro body za 7. místo.

Ročník začal nešťastně především pro Itala Lucu Ghiotta. Jeho Dallara-F2 týmu Hitech totiž vypověděla službu již při nájezdu ke startu. Číňan Guanyu Zhou za to v sobotu odpoledne za letního tepla zaujal svou pole-position bez problémů – start ovšem nejlépe anticipoval Charouzův bývalý pilot Callum Ilott. Angličan se ujal vedení, motivovaný Zhou ho ale ještě během prvního kola na špičce vystřídal. Po prvním kole tedy znělo pořadí Zhou, Ilott, Schumacher, Drugovich a Shwartzman. Jezdci týmu Charouz Racing System Louis Deletraz a Pedro Piquet drželi pozice 9 a 16.

Lídr Zhou se poté nedokázal odpoutat od ostatních, pole vytvořilo dlouhou šňůru a ještě po 7 kolech dělilo prvních 16 vozů necelých 14 sekund! K první závažné změně pořadí došlo o kolo později, když se Brazilec Drugovich začal propadat polem a pak zavítal do boxů k předepsané výměně pneumatik. Také Louis Deletraz vyměnil obutí již v této brzské fázi, problém s připevněním válce vzadu vpravo ho ovšem připravil o několik drahocenných sekund. Podobné trable ovšem přibrzdily i jeho přímého soupeře Mazepina (Hitech).  Druhý Charouzův vůz s Pedrem Piquetem v kokpitu si výměnu odbyl o kolo později.

Hegemonii pole tohle samozřejmě „zrušilo“ a trojlístek lídrů Zhou-Ilott-Schumacher zůstal na špičce sám, než i tito tři krátce před poločasem zastavili v boxech. Nejlépe se při tom činili mechanici týmu Prema, protože se Mick Schumacher po výjezdu na trať ocitl před oběma vozy stáje UNI-Virtuosi.

Výborně naladěný junior Renaultu, Zhou ovšem potřeboval jen jediné kolo, aby syna rekordního mistra světa znovu nechal za sebou. Ilotta zdržel Němec o dvě kola déle a  Zhou mu zatím lehce ujel. 15 kol před cílem se ale k Číňanovi otočila Štěstěna zády: Z technických důvodů musel zpomalit a „předvést“ svůj vůz mechanikům UNI-Virtuosi. Ilott na tento „dar z nebe“ reagoval rekordními koly, Schumachera ale ze závětří nesetřásl.

11 kol před koncem „zaparkoval“ Markelov (HWA) svůj defektní stroj na rovince Schoenberg tak nešťastně, že na trať vyjel Safety Car, za kterým se špička „srazila“ v pořadí Ilott, Schumacher, Armstrong, Shwartzman, Lungaard, Ticktum a Deletraz. Také 14. Piquet měl najednou body na dosah ruky.

O pohárech a tučných bodech do mistrovství tedy měl rozhodnout závěrečný sprint na 9 kol. Zkušený Ilott pojal re-start navýbornou a ze situace těžil i Deletraz, který se posunul na 6. místo před Ticktuma. V dalším kole neudržel vůz na trati Schumacher a po exkurzi do štěrku vypadl z bodovaných míst!

Callum Ilott si poté s přehledem a trochou štěstí dojel pro první vítězství ve formuli 2, zatímco za ním bojovali nováčce z formule 3 Armstrong, Shwartzman a Lungaard o stříbro. Tuto zábavnou trojici brzy doplnil i Ticktum, aniž by ovšem došlo ke změně pořadí. První tři místa na stupínku vítězů tedy připadla výhradně členům Akademie Ferrari! Za nimi ztratil Deletraz jedno místo vůči Alesimu, dokázal ale zachránit body za smířlivé 7. místo před Drugovichem. Pro Brazilce se Švýcarem znamená tento výsledek pro nedělní sprint start z první řady. Pedrovi Piquetovi uniklo 10. místo a tím i první bodík jen o dvě sekundy – dojel 13.

Startovat se zítra bude v 11:10h.      

Výsledek sobotního závodu F2 ve Spielbergu:
1. Callum Ilott, UNI Virtuosi                                
2. Marcus Armstrong, ART                                  
3. Robert Shwartzman, Prema                               
4. Christian Lungaard, ART
5. Daniel Ticktum, DAMS                                     
6. Giuliano Alesi, HWA
7. Louis Deletraz, Charouz Racing System
8. Felipe Drugovich, MP
9. Nobuharu Macušita, MP
10. Roy Nissany, Trident
13. Pedro Piquet, Charouz Racing System        

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama

Zveřejněno:

reklama

Novinky

reklama

Rubriky

V úvodním závodě F2 na bodech: Louis Deletraz dojel Charouz Racing Systemu pro sedmé místo

Zveřejněno: