F2 v Yas Marině: Charouzův nováček Verschoor 16. kvalifikace

Oscar Piastri z Austrálie zavěrem sezony šampionát FIA-Formule 2 naprosto dominuje. I na Yas Marina Circuitu byl nejrychlejší kvalifikace, což znamená jeho rekordní  pátou pole-position v neděli za sebou. Nový pilot Charouz Racing Systemu, 20letý Richard Verschoor zajel 16. čas, týmová dvojka Guilherme Samaia byl 21.

Od posledního nepovedeného podniku F2 v Džiddě uplynulo jen pět dní, v poli účastníků přesto došlo ke dvou změnám. Američan Logan Sargeant po jediném společném víkendu dobrovolně opustil dezolátní německou equipu HWA, kam se vrátil Brit Jake Hughes. Druhá změna neměla s dobrovolností co dělat: jednička Charouz Racing Systemu, Enzo Fittipladi leží díky selhání arabských pořadatelů se zlomenou patou v nemocnici a tak byli Češi  pro finále nuceni hledat náhradu. Pro narychlo sestavený vůz vybral Bob Vavřík dobře: posadil do něj rychlého, velkými sponzory ovšem neoplývajícího Nizozemce Richarda Verschoora.

Volný trénink na lehce pozměněné trati proběhl bez komplikací. Ovládl ho muž roku, Oscar Piastri. Nenápadný Australan s nápadně „mimozemským“ talentem znovu potvrdil, kdo formuli 2 roku 2021 vládne a byl nejrychlejší před dobrým Jakem Doohanem (MP), Christianem Lundgaardem (ART) a znovu překvapivě konkurenceschopným Ralphem Boschungem (Campos). Charouzův Giulherme Samaia si vedl relativně dobře. Na nejrychlejšího ztrácel pouze 1,3s, což znamenalo 16. místo. Verschoor se 23 měřených kol zabýval především nastavením svého „syrového“ podvozku a byl o další 2 desetiny pomalejší.

Za umělého osvětlení přilákala večerní kvalifikace „budoucích hvězd F1“ asi tolik fandů, jako amatérský fotbálek v Duchcově. Kasička FIA ale byla zaplněna z jiných „pramenů“, tak  proč tedy nepořádat finále světového motorsportu v tomto arabském „rádoby Monaku“? 

Budoucí trojka Renaultu-Alpine-F1 Piastri nastoupil do finálového víkendu s obřím náskokem 51,5 bodů na týmového kolegu Roberta Shwartzmana a podnik v Emirátech by musel proběhnout krajně podivně, aby titul šampiona neputoval do Melbourne.

A Australan demonstroval i od první minuty této session, kdo je pánem v domě. V první části kvalifikace zlepšil svůj polední čas o 0,8s, což znovu znamenalo vedení. Zlepšený Verschoor posunul před malou přestávkou v boxech svou Charouz-Dallaru kupředu na 15. pozici, Samaia byl 20.

Dráha ovšem byla nejrychlejší až k samému konci session. Zhou a Doohan sice na chvilku Piastriho čas překonali, ve svém 12. měřeném kole ale pilot Premy vše uvedl na známou míru a vyhrál rekordní pátou kvalifikaci v řadě za sebou!

Pro Piastriho to znamenalo další 4 bodíky do hodnocení mistrovství. V neděli vedle něj vystartuje výborný nováček F2, syn motocyklové legendy Micka, Jack Doohan. Za nimi se seřadí budoucí jezdec Alfy-F1 Zhou, Shwartzman, Boschung a Pourchaire. Richard Verschoor sice během pátku stáhl svůj odstup na špičku na 1,2s, jeho výkon ale znamenal jen 16. pozici. Kolega Samaia si zapsal 21. čas.

První ze sobotních sprintů vystartuje v 9:20h našeho času. Pole-position sice bude patřit 10. dnešní kvalifikace, Indovi Daruvalovi – závod by se ovšem mohl stát i velkou show Oscara Piastriho, který si už může předčasně zajistit titul.             

Výsledek kvalifikace F2 v Yas Marině:

1. Oscar Piastri, Prema                                            1:35,077s

2. Jack Doohan, MP                                                1:35,290s

3. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi                               1:35,348s

4. Robert Shwartzman, Prema                                 1:35,360s

5. Ralph Boschung, Campos                                   1:35,496s

6. Theo Pourchaire, ART                                         1:35,504s

7. Liam Lawson, Hitech                                          1:35,511s

8. Felipe Drugovich, UNI-Virtuosi                         1:35,612s

9. Dan Ticktum, Carlin                                            1:35,618s

10. Jehan Daruvala, Carlin                                       1:35,821s

16. Richard Verschoor, Charouz Racing System     1:36,293s
21. Guilherme Samaia, Charouz Racing System     1:36,741s

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama

Zveřejněno:

reklama

Novinky

reklama

Rubriky

F2 v Yas Marině: Charouzův nováček Verschoor 16. kvalifikace

Zveřejněno: