IndyCary v St. Petersburgu: První triumf Australana McLaughlina v USA

První zlatý pohár šampionátu NTT IndyCar Series 2022 získal v St. Petersburgu (USA) Scott McLaughlin. Na trati, která vede z části po letišti, z části podél pobřeží a z části městem,  se pilot Penske-Dallary-Chevroletu prosadil před Alexem Palou a Willem Powerem.

Kvalifikace:

Na relativně primitivním a kraťoučkém okruhu se představilo velmi zdravé pole 26 účastníků. Mezi nováčky při tom bylo pod sluncem Floridy několik jmen, které známe z evropské F1, F2 a F3 minulých let: Romain Grosjean, Devlin DeFrancesco, Callum Ilott, Christian Lundgaard a Tatiana Calderon. 

Stojí za to, krátce se seznámit s kvalifikačním modusem IndyCarů. Pole je rozděleno na dvě skupiny, které mají 10 minut času, zaznamenat rychlý čas. Nejrychlejších 6 z každé těchto skupin si to poté rozdá v další 10minutové, po které „zbyde v kole“ jen 6 nejlepších, mezi kterými se rozhodne v závěrečné 6minutové session.

V první skupině se prosadil vítěz St.Petersburgu minulé sezony Colton Herta (Andretti-Honda) před Grahamem-Rahalem a Rinusem VeeKayem. Bývalý jezdec Charouz Racing Systemu v F2, Callum Ilott měl s novým náčinním zatím problémy  a dosáhl na své Juncos-Dallaře jen 10. času. Sympatická Kolumbijka Tatiana Calderon byla ve všech dosavadních trénincích poslední, a zůstala si „věrná“ i nyní…

Druhou skupinu ovládl zkušený Will Power (Penske-Chevrolet) před týmovým kolegou Scottem McLaughlinem a výborně naladěným Grosjeanem, kterého nevyvedla z míry ani hloupá začátečnická nehoda z pátku. Poslední místo této skupiny patřilo legendě NASCARů, 46letému „veteránovi“ Jimmie Johnsonovi.

Jedno kolo na trati v St. Petersburgu netrvá ani 60 sekund a tak šlo v rozhodující šestiminutovce mezi Powerem, McLaughlinem, Grosjeanem, Hertou, Pagenaudem a VeeKayem o setinky. Let mezi betonovými kvádry vyšel nejlépe překvapivě 28letému Scottovi McLaughlinovi. Novozélandský svěřenec Rogera Penskeho porazil australského kolegu Powera o 12 setin, za nimi se k nědelnímu startu do sezony 2022 směli seřadit Colton Herta, Rinus VeeKay, Romain Grosjean a Simon Pagenaud.

Firestone Grand Prix of St. Petersburg:

Pro bývalou hvězdu „australských cesťáků“ McLaughlina, který jede v IndyCarech teprve svou druhou sezonu, se jednalo o první pole-position vůbec. Za senzačního slunečna, a před dobře zaplněnými tribunami reagoval na startu výborně. Z prvního ze sta kol závodu se vrátil McLaughlin jako první před Hertou, VeeKayem, Powerem a bývalými piloty F1 Ericssonem a Grosjeanem.

Úvodních 20 kol zůstalo toto pořadí beze změny. Pak se ovšem Power dostal před Hertu na 2. místo a VeeKay se začal propadávat polem. První neutralizace nastala o 5 kol později, když se David Malukas (Coyne-Honda) „otřel“ o bariéru vlevo, pak vpravo a zůstal stát se zlomenými závěsy uprostřed dráhy. McLaughlin tím přišel o 3sekundový náskok a špička zavítala k výměně pneumatik do boxů.

Výborně naladěného Australana ale ani to nerozházelo. I nadále udával tempo a závěrečných 20 kol podniku mohl atakovat z prvního místa s náskokem 2s na úřadujícího šampiona Alexe Palou, který předvedl fantastický střed závodu. Následovali Power, VeeKay a Herta.

Závěrem závodu začal Palou lídra dotahovat. 25letý Španěl se z kdysi průměrného jezdce GP3 v USA vyvinul v opravdového šampiona a poslední kola strávil v McLaughlinově závětří – ten ale zachoval klid a s náskokem jedné délky vozu poprvé vyhrál.

„Evropští nováčci“ se nedokázali prosadit. Nejlepší byl 5. Grosjean, Lundgaard skončil 11., Ilott 19. a Calderon poslední.

Druhý závod sezony se pojede za tři týdny a zavede jezdce na ovál Texas Motor Speedway ve Fort Worthu.

Výsledek Firestone Grand Prix of St. Petersburg:

1. Scott McLaughlin, Penske-Dallara-Chevrolet

2. Alex Palou, Ganassi-Dallara-Honda

3. Will Power, Penske-Dallrara-Chevrolet

4. Colton Herta, Andretti-Dallara-Honda

5. Romain Grosjean, Andretti-Dallara-Honda

6. Rinus VeeKay, Carpentier-Dallara-Chevrolet

7. Graham Rahal, Rahal-Dallara-Honda

8. Scott Dixon, Ganassi-Dallara-Honda

9. Marcus Ericsson, Ganassi-Dallara-Honda

10. Takuma Sato, Coyne-Dallara-Honda

Text a foto: Roman Klemm

reklama

Zveřejněno:

reklama

Novinky

reklama

Rubriky

IndyCary v St. Petersburgu: První triumf Australana McLaughlina v USA

Zveřejněno: