Před startem sezony FIA-Formule 3 2022: Charouz má co obhajovat

Také piloti FIA-Formule 3 se budou mezi 2. a 4. březnem testem v Bahrajnu připravovat na sezonu 2022. 10 týmů nasadí tradičně po třech jezdcích a tak jistě nebude jednoduché vyniknout. Český Charouz Racing System skončil roku 2021 v hodnocení týmů (především díky výkonům Logana Sargeanta) na dobré 5. pozici. Zopakovat tento výkon bude při pohledu na silnou konkurenci jistě velkou výzvou. Do své třetí a jak sám říká, rozhodující sezony v F3 nastopupí i statečný Roman Staněk. Letos mu má ke skoku kupředu pomoci mistrovská stáj Trident.        

Zatímco v týmu F3 Antonína Charouze nesl břímě zodpovědnosti za výsledky minulý rok především talentovaný Logan Sargeant, vybral manažer Bob Vavřík mezi zájemci o kokpit pro letošek hned dva jezdce, kteří mají zkušenosti se „stříkáním šampaňského“ z nižších tříd: 21letý Angličan Ayrton Simmons je úřadujícím vicemistrem britské F3 (čti F4) a 17letý Ital Francesco Pizzi získal stejný titul roku 2020 v silném italském šampionátu F4. Od obou nováčků lze jistě tu a tam čekat velmi milá překvapení. Třetí vůz si zaplatil 22letý Maďar Laslo Toth, který během své kariéry ovšem vždy okupoval jen pozice v dolní třetině pole.

Dle „papírové formy“ se o mistrovi ale pravděpodobně rozhodne mezi jezdci stájí Trident, Prema, ART a MP. Právě tam se totiž soustředí talenti z akademií týmů F1 – a z většiny oplývají i zkušenostmí z roku 2021.

Jedničku ponese na voze junior Red Bullu, Jonny Edgar z Anglie. Jeho kolegou u Tridentu bude pořád ještě mlaďoučký (18) Roman Staněk.  Moravák při tom  moudře poznal, že ročník 2022 bude pro jeho kariéru „make or break rokem“ – porážet favorizovaného Edgara by při tom bylo nejlepším doporučením pro komerční sponzory. A bez těch by jeho formulová dráha končila. Třetí vůz Italů osedlá nováček Zak Maloney z Barbadosu. 

Velkým konkurentem Tridentu budou tardičně krajané od Premy. Za tým se silným pojením k Ferrari nastoupí druhým rokem bratr pilota Scuderie Charlese, Arthur Leclerc. Vedle něj pojede o titul další z juniorů Red Bullu, Američan Jak Crawford a dominátor F4 minulé sezony, nováček F3, Oliver Bearman z Velké Británie. Převálcovat Italy se ovšem chystá francouzská equipa ART, kde především pro juniora Renaultu, Victora Martinse půjde jen a jen o zlato. Druhý vůz týmu dostane úřadující šampion F-Regional-Renault, Švýcar Gregoire Saucy a ve třetím bude pokračovat ve svém bolestném comebacku hrdinný Juan Manual Correa. Na zkušené jezdce vsadili i v nizozemské stáji MP, kde chtějí jezdit výhradně o špičková umístění Brazilec Caio Collet a Rus Alexander Smoljar.

Ze zbývajících pilotů lze jmenovat především špičkovéjho jezdce F-Regional-Renault Isacka Hadjara z Francie (Hitech), Britského mistra F3 (F4) Zaka O´Sullivana (Carlin) a argentinského „všeumělce“ Franca Colapinta (Van Amersfoort).  

Na účastníky čeká 9 podniků po dvou závodech, které se budou bohudík konat až na výjimku ouvertůry na tradičních evropských okruzích.

Sestavy týmů F3 sezony 2022

1 Jonny Edgar, Trident

2 Roman Staněk, Trident

3 Zak Maloney, Trident

4 Arthur Leclerc, Prema Racing

5 Jak Crawford, Prema Racing

6 Oliver Bearman, Prema racing

7 Victor Martins, ART Grand Prix

8 Gregoire Saucy, ART Grand Prix

9 Juan Manuel Correa, ART Grand Prix

10 Caio Collet, MP Motorsport

11 Alexander Smoljar, MP Motorsport

12 ??, MP Motorsport

14 Laszlo Toth, Charouz Racing System

15 Ayrton Simmons, Charouz Racing System

16 Francesco Pizzi, Charouz Racing System

17 Kaylen Frederick, Hitech Grand Prix

18 Isaack Hadjar, Hitech Grand Prix

19 ??, Hitech Grand Prix

20 David Vidales, Campos Racing

21 Hunter Yeanny, Campos Racing

22 Josep Marti, Campos Racing

23 Ido Cohen, Jenzer Motorsport

24 ??, Jenzer Motorsport

25 Will Alatalo, Jenzer Motorsport

26 Zak O´Sullivan, Carlin

27 Brad Benavides, Carlin

28 ??, Carlin

29 Franco Colapinto, Van Amersfoort Racing

30 Raffael Villagomez, Van Amersfoort Racing

31 Reece Ushima, Van Amersfoort Racing

Kalendář šampionátu:

2.-4. březen – testy Bahrajn

5.-6. duben – testy Jerez

12.-14. duben – testy Bercelona

18.-20. březen – Bahrajn

22.-24. duben – Imola

20.-22. květen – Barcelona

01.-03. červenec – Silverstone

08.-10. červenec – Spielberg

29.-31. červenec – Budapešť

26.-28. srpen – Spa

02.-04. září – Zandvoort

09.-11- září – Monza

Text foto: Roman Klemm

reklama

Zveřejněno:

reklama

Novinky

reklama

Rubriky

Před startem sezony FIA-Formule 3 2022: Charouz má co obhajovat

Zveřejněno: