Spa: Andre Kimi Antonelli – nová hvězda F4

Německá Formule 4 v posledních letech trochu ztratila na prestiži – a to hlavně kvůli pravidelně spíše nízkému počtu účastníků. Organizátor, mocný klub ADAC, se ovšem přiučil a tak se v paddocku Spa-Francorchamps sešlo k prvnímu podniku sezony zdravé pole 21 vozů. To vše napříč tomu, že měl výrobce Tatuus celou zimu problémy se stavbou nových šasi (kvůli čemuž v Belgii několik účastníků chybělo, hlavně velký tým Van Amersfoort).

Celý víkend stál jasně ve znamení dominace stáje Prema a jejího jezdce Andreii Kimi Antonelliho. 16letý Ital, jehož otec v Itálii nasazuje vlastní tým, ovládl obě kvalifikace. Tu první před týmovým kolegou Rafaelem Camarou z Brazílie a zkušenějším Francouzem Marcusem Amandem (US Racing). Druhou session zcela ovládlo kvarteto Premy v pořadí Antonelli, Wurz, Laursen a Camara, nejlepším piloten „odjinud“ byl slibný Polák Kasper Sztuka ze stáje Ralfa Schumachera.

Sobota, 1. závod

Junior Mercedesu, Antonelli vykročil do ročníku 2022 naprosto suverénně. Po 13 kolech na krásné trati za sebou nechal o 3 sekundy kolegu Camaru, jemuž následovali v těsném sevření další dva vozy Premy se synem Alexandra Wurze, Charliem a Dánem Conradem Laursenem v kokpitech. Na zkušené piloty Marcuse Amanda, Taylora Barnarda a Nikitu Bedrina, zbyly jen malé body a je otázkou, zda je již po prvním podniku lze vyškrtnout z kruhu hlavních favoritů?

Výsledek 1. závod

1. Andrea Kimi Antonelli, Prema

2. Rafael Carmara, Prema

3. Charlie Wurz, Prema

4. Conrad Laursen, Prema

5. Marcus Amand, US

6. Taylor Barnard, PHM

Sobota, 2. závod

Druhý sobotní závod ovládl Antonelli ještě přesvědčivěji. Camarovi, který se zdá být jeho nejvážnějším soupeřem, nadělil v cíli 12s – to je tedy téměř sekunda na kolo! Stupínek vítězů patřil i tentokrát zcela talentům Premy: třetí dojel Australan James Wharton. Sztuka z týmu US předvedl coby 4. co umí a pro první body kariéry si dojeli i nováčci Alfio Spina z Itálie a Frederik Lund startující za Costa Ricu.

Výsledek 2. závod

1. Andrea Kimi Antonelli, Prema

2. Rafael Carmara, Prema

3. James Wharton, Prema

4. Kasper Sztuka, US

5. Nikita Bedrin, PHM

6. Taylor Barnard, PHM

Neděle, 3. závod

Do nedělního závodu vyrazilo prvních osm v opačném pořadí. Armand se z pole-position vděčně chopil této darované šance a dlouho vedl. Ve druhé polovině závodu se ovšem přehnal vláček tvořený ze čtyř vozů Premy a jedním US Racingu před něj. Bitvu o nejlepší závětří nakonec vyhrál Camara o 0,5s před výborným Sztukou. Ve stejném odstupu následovali Laursen a spokojený lídr celkového hodnocení Antonelli. Charlie Wurz dojel 5. a svůj první bod ve velkém mezinárodním sportu bral za 10. místo Rasmus Joutsinies z Finska (Jenzer). Zabývat se výkony jediného děvčete v poli, Maye Weugové hraničí na mrhání časem.  18letá Nizozemka čerpá z nejlepšího technického  zázemí stáke Prema/Iron Lynx a má za sebou rok skušeností. Přesto byla v kvalifikaci pomalejší, než nováčkové rázu Thajce Nandhavuda Bhiromhakdiho, kteří „v takovém autě seděli poprvé“. V závodech se pohybovala daleko za bodovanými místy a důvody, proč ji FIA před dvěma lety vybrala jako „nejslibnější děvče světa“ pro juniorský kádr Ferrari znají asi jen „opravdu zasvěcení“…

Výsledek 3. závod

1. Rafael Carmara, Prema

2. Kasper Sztuka, US

3. Conrad Laursen, Prema

4. Andrea Kimi Antonelli, Prema

5. Charlie Wurz, Prema

6. Marcus Amand, US

 Text a foto: Roman Klemm

reklama

Zveřejněno:

reklama

Novinky

reklama

Rubriky

Spa: Andre Kimi Antonelli – nová hvězda F4

Zveřejněno: