Junior Red Bullu Lindblad vyhrál první podnik italské F4 v Imole

Ve výborně obsazeném italském šampionátu Formule 4 podporuje letos Red Bull jen jediného pilota – a právě ten vyhrál první závod sezony: Angličan Arvid Lindblad.

Promotéři ACI Sport a WSK zase jednou udělali vše správně: K prvnímu závodu italského šampionátu Formule 4 přijelo do Imoly 37 jezdců z 20 zemí. Italské mistrovství je tím beze sporu s odstupem to nejdůležitější této třídy na světě – budoucí Schumacherové a Verstappenové se musí na každý pád prosadit nejdříve zde. Do stop svých velkých otců se letos budou snažit vejít Brando Badoer a Davide Larini.  Dezolátní stav motorsportu střední Evropy ta to krásně vyzvedává zdrcující počet účastníků z Čech (0), Slovenska (0), Rakouska (0) a Německa (2).

V jiných zemích ale ještě jakýsi systém podpory juniorů existuje a tak byl pořadatel vzhledem na ohromný počet pilotů nucen, pojmout víkend čtyř závodů dle vzoru motokárových podniků. Kvalifikace byla v pátek rozdělena do tří skupin. Následovaly tři rozjezdy, ve kterých se vždy utkali piloti dvou skupin, a v neděli velké finále. Nejrychlejší kvalifikačních skupin byli Polák Kaszper Sztuka (US), Američan Ugo Ugochukwu a Ital Nicola Lacorte (oba Prema). Do stop svých velkých otců se letos budou snažit vejít Brando Badoer a Davide Larini.

1. Rozjezd skupin B a C

Poleman Sztuka vyrazil do prvního sobotního rozjezdu bez chyby a vedl 23 konkurentů před Akshayem Bohrou (US), Lacortem a Badoerem (Van Amersfoort). Polský talent z týmu Ralfa Schumachera  jezdí F4 druhým rokem a své zkušenosti využil k dobytí jasného triumfu v 25minutovém závodu. Za ním se dařilo především Badoerovi, který se ve 4. kole dostal před Lacorteho a o další 3 kola později se společně s krajanem posunuli před US-Singapůrce Bohru. V cíli byl syn bývalého šampiona F3000 v závětří vítěze.

Jako nejlepší ze tří děvčat dojela Švýcarka Tina Hausmannoví (AKM) na 19. pozici.

1. Kaszper Sztuka, US

2. Brando Badoer, Van Amersfoort

3. Nicola Lacorte, Prema

4. Akshay Bohra, Prema

5. Alfio Spina, BVM

6. Zachary David, US

2. Rozjezd skupin A a B

Sztuka mohl potvrdit své kvality hned odpoledne, když se ke startu připravil za černým polemanem Ugu Uguchukwem. Za nimi číhali na svou šanci Angličan Arvid Lindblad (Prema), Bohra a silně zlepšený „dědic pivovarského impéria Singa, Nandavud Bhirombhakdi (PHM) z Thajska. Debutant Larini vyrazil ze 17. pozice.

Sztuka si zopakoval senzační startovní reakci dopoledne a z prvního kola se vrátil před Ugochukwem, juniorem Red Bullu Lindbladem a Zachary Davidem. V Ugochukwovi a Lindbladovi ovšem měl polský lídr mocné soupeře: ve třetím kole ho nechali za sebou. Zbytek závodu pojal Ugochukwu naprosto suverénně a po sérii rekordních kol jasným vítězstvím potvrdil svou roli favorita sezony. S dobrými výsledky vyrazili do ročníku i Lindblad, David, Ivan Domingues (US) a Alfio Spina.Zatímco dojel Larini jen na bledém 17. místě, překvapila Belgičanka Aurelia Nobelsová (Prema) výborným 11. místem. Sztuku vyřadil z klasifikace technický problém.

1. Ugo Ugochukwu, Prema

2. Arvid Lindblad, Prema

3. Zachary David, US

4. Ivan Domingues, Van Amersfoort

5. Alfio Spina, BVM

6. Tuuka Taponen, Prema

3. Rozjezd skupin C a A

Start třetího rozjezdu v neděli ráno silně připomínal tragický start velké ceny roku 1994 na stejném místě: poleman Ugochukwu se ze své pole-position nedokázal kvůli rozbité spojce odlepit a o několik sekund později ho torpédoval domácí Frassinetti. Italův vůz se převrátil, oba ale zůstali bez zranění.

Přerušilo se a první startovní pozici pro re-start zdědil syn jezdce prototypů Roberta, Nicola Lacorte před Arvidem Lindbladem, Brando Badoerem a Nandavudem Bhirobhakdim. Lacorte dosprintoval do první šikany jako první před Lindbladem, Badoerem a Dominguesem. Závod poté nabídl sporému publiku (vstup byl volný) zajímavou šňůru monopostů – do předposledního kola ale téměř beze změny pořadí. Teprve těsně před koncem se Badoer pokusil o útok na druhé místo, po uklouznutí v první šikaně na to ovšem doplatil ztrátou pozice vůči Dominguesovi.

1. Nicola Lacorte, Prema

2. Arvid Lindblad, Prema

3. Ivan Domingues, Van Amersfoort

4. Brando Badoer, Van Amersfoort

5. James Wharton, Prema

6. Valentin Klus, PHM

Finále

Součet v rozjezdech sebraných bodů zároveň představoval stratovní pořadí velkého finále v neděli večer, a to znělo: Lacorte, Lindblad, Badoer, Domingues, Ugochukwu a Sztuka. Do závodu bylo připuštěno 36 vozů, jen nešťastný Frassinetti už měl zabaleno.

Rozhodující sprint do první šikany vyhrál Londýňan s norským jménem Lindblad. Lacorteho tam tak nekompromisně vytlačil mimo ideální linii, že poleman ztratil vůču Badoerovi, Dominguesovi, Spinovi a Ugochukwuovi i další pozice. Angličan, který roku 2022 nepotvrdil zvláštní nadání – a přesto zůstal v kádru Dr. Marka – si na Badoeara vybudoval lehký náskok a nedovolil tak soupeři útok. O polovinu závodu všechny odstupy zmizely – na trať totiž vyjel po nehodě jihoameričanů Carrasquada a Matheuse Safety-Car. Neutralizaci „celebrovali“ pořadatelé opět tak dlouho, že nakonec zbylo jen 6 minut a jedno kolo k závodění. Lindblad neudělal chybičku, na kterou klidný Badoer čekal. Neutralizovalo se ještě jednou kvůli nehodě Jihokoreánce Kima, takže závod končil  sprintem na jediné kolo, ve kterém se mělo mnohé změnit: ve Villeneuveho šikaně totiž Dominguez vrazil do týmového kolegy Badoera a oba připravil o špičkový výsledek. Z druhého místa se tedy překvapivě radoval pilot malé stáje BVM, Alfio Spina ze Sicílie před Oguchukwem a Lacortem.

Jako nejlepší děvče dojela Nobelsová na 18. místě, šampionát pokračuje za dva týdny v Misanu.

Výsledek finále:

1. Arvid Lindblad, Prema

2. Alfio Spina, BVM

3. Ugo Ugochukwu, Prema

4. Nicola Lacorte, Prema

5. Zachary David, US

6. Valentin Kluss, PHM

7. Akshay Bohra, US

8. Matteo de Palo, R-ace

9. Gianmarco Pradel, US

10. Enzo Deligny, AKM

Text a foto: Roman Klemm

reklama

Zveřejněno:

reklama

Novinky

reklama

Rubriky

Junior Red Bullu Lindblad vyhrál první podnik italské F4 v Imole

Zveřejněno: