Když milujete motorsport: Z kokpitu až k profesionálnímu focení

S láskou k motorsportu se musíte narodit. Nedá se naučit nebo nařídit, prostě ve vás musí být. Jen málo vyvolených se dostane až na absolutní špičku. Mnohem více je těch, kteří sice neplní první stránky novin, přesto na svoji lásku nedají dopustit a nějakým způsobem se jim stane zaměstnáním. Jedním z nich je i fotograf Vráťa Ondráček.

Kolem aut se motal prakticky od malička. „Velké“ závodění u Vráti Ondráčka začalo kolem šestnáctého roku života. Přes dvacet let se věnoval motokárám, vyzkoušel si i necelé dvě sezóny v kokpitu formule. Dokonce na chvíli přesedlal na motorky. „Závodnickou kariéru jsem ukončil návratem k motokárovému sportu v roli mechanika. Několik sezon jsem spolupracoval  s továrním týmem MS Kartu, který řídil bývalý mistr Evropy pan Milan Šimák. Následovala spolupráce se závodním oddělením Moto FGR při stavbě závodního motocyklu ryze české výroby pro kategorii GP 125,“ vypočítává s úsměvem velký sympaťák. Pak si dal dva roky pauzu, ale vlastně jen proto, aby zjistil, jak moc mu motorsport chybí. Nastoupil do redakce magazínu Broom, který se věnoval motokárovému sportu. Prostředí kartingu velmi dobře znal. Ze svých zkušeností tak mohl těžit. Specifika tohoto sportu tak Vráťa mohl vysvětlit daleko lépe než někdo, kdo za volantem nikdy neseděl.

Aniž by to výrazně plánoval, stal se z něj sportovní novinář, vzápětí přišlo i fotografování. „Focení mě učarovalo ještě více, než psaní reportáží. Začal jsem navštěvovat sportovní podniky i v zahraničí , a to včetně evropských a světových šampionátů. Na základě novinářských a fotografických výsledků jsem obdržel permanentní akreditaci od FIA, kterou mám bez přerušení dodnes už patnáctou sezónu,“ právem se může pochlubit Ondráček. Samozřejmě byl u mnoha skvělých výsledků českých sportovců. Jen namátkou „sekundoval“ jako fotograf u zisku motokárového mistra světa Patrika Hájka či u dvou titulů  evropského šampiona v superkartech Adama Kouta. „Při této příležitosti jsem měl možnost fotografovat závodnické začátky některých současných hvězd motoristického sportu – Maxe Verstappena, Charlese Leclerca, Alexandra Albona a  dalších, kteří ještě nedávno závodili v motokárách.“  

Z pohledu fotografa má možná malinko jiný pohled na svět, tak trochu z odstupu. Pečlivě sleduje vývoj Romana Staňka, Petra Ptáčka, Beitske Visser a dalších talentovaných juniorů. Už velmi dobře rozpozná, kdo má do budoucna šanci.  A čeho si ve své fotografické kariéře nejvíce váží? „Spolupráce s mezinárodní organizací CIK-FIA, několikaleté spolupráce jako fotografa s továrním týmem MS Kart Racing a jeho jezdcem Adamem Koutem, dále  továrním týmem Praga Racing. Považuji  si spolupráce s motoristickými redakcemi Svět motorů, Sport Press, MediaSport, Wroom a další. Byl jsem akreditován a zúčastnil jsem se jako novinář populárního závodu 24 hodin v Le Mans v roce 2013.“ V současné době Vráťa pracuje jako volný fotograf a novinář pro oblast motorsportu. Odvětví kartingu se věnuje podrobněji ve svém webovém magazínu KartingSport.cz a své fotografie ze závodů zveřejňuje  na svém webu FotoSport.cz.

reklama

Zveřejněno:

reklama

Novinky

reklama

Rubriky

Když milujete motorsport: Z kokpitu až k profesionálnímu focení

Zveřejněno: