DTM: na bývalé trati F1 v Zolderu zářili van der Linde a Wittmann

Třetí dvojzávod technicky přeorganizovaného Deutsche Tourenwagen Masters v belgickém Zolderu přinesl úspěchy Jihoafričanovi van der Lindemu na Audi a Němcovi Wittmannovi.

„Nové DTM“ Gerharda Bergera si sice musí nechat líbit výtku, že je jakýmsi „šampionátem bezejmenných jezdců“ jedno se jeho promotérům ale musí nechat: trojlístek úvodních tří dějišť měl co do sebe. Po debutu na klasickém Autodromo di Monza a po honičce na Lausitzringu, kde bylo z velké části  použito tri-oválu, se toto mistrovství pro vozy GT3 vypravilo do belgického Zolderu – tedy na trať, která má za sebou krátkou ale skutečně pestrou historii Grand Prix formule 1.

Sobota: Dvojitý triumf pro Abt-Audi

Kvalifikace do sobotního závodu demonstrovala vyrovnanost pole. Nejrychlejších 15 vozů se totiž vešlo do osmi desetinek sekundy. Nejvíce štěstí při tom měl Kelvin van der Linde (Abt-Audi), kterému s náskokem 21 tisícin na Maxiho Götze (HRT-Mercedes) připadla pole-position. Právě na 16. místě ovšem stál jezdec, kterému před startem patřil největší zájem médií: v DTM totiž debutoval na McLarenu 720S někdejší rakouský jezdec F1, Christian Klien.  Právě skutečnost, že start jezdce Klienova „formátu“ vzbudí takový „rozruch“ zrovna nehovoří ve prospěch „mediální hodnoty“ zbytku pole…

Ale dobře, mnoho z mladíků v kokpitech DTM ročníku 2021 si teprve chce „udělat jméno“, což na výbornou předvedl bezvadným startem poleman van der Linde. Götz vyrazil poněkud zdrženlivě, čehož již v první zatáčce využil jezdec Walkenhorst-BMW, Marco Wittmann a během prvního kola i týmový kolega lídra, mazák Mike Rockenfeller, který se vyznačil velkou dávkou zdravé agresivity.

Po strkanici v šikaně hned úvodem odpadlo trio špičkových jezdců Lawson, Maini a Juncadella. Van der Lindeho jízdu směrem vítězství to značně ulehčilo. Jihoafričan absolvoval svou povinnou zastávku v boxech bez chyby a relativně brzy, poté nezaváhal ani na trati a s přehledem zvítězil. Jeho kolega Rockenfeller stavěl v boxech mnohem později – i v jeho případě se ale vyplatilo: dokázal se posunout na druhé místo před Wittmanna, jehož BMW ve druhé části závodu znatelně polevil. Polevil natolik, že se na třetí pozici usadil Alex Albon (AF-Corse Ferrari), jehož pozdní výměna pneumatik stála díky odlišné technologii upevnění kol nejméně času ze všech. Pro bývalého jezdce Red Bullu F1 to znamenalo doposud nejlepší výsledek v DTM.

A-propos vývalí jezdci F1: Timo Glock (Rowe-BMW) a Klien dojeli daleko za vítězem jen na pozicích 11 a 12. Prosadit se opětně nedokázala ani jedna z obou žen v poli. Hawkeová s Floerschovou na chvostu klasifikace opět představovaly jen jakousi „vycpávku pole“.    

Výsledek sobotního závodu DTM v Zolderu:

1. Kelvin van der Linde, Abt-Audi

2. Mike Rockenfeller, Abt-Audi

3. Alex Albon, AF Corse-Ferrari

4. Vincent Abril, HRT-Mercedes

5. Marco Wittmann, Walkenhorst-BMW

6. Esteban Muth, T3-Lamborghini   

Neděle: Bývalý šampion DTM Wittman stylem start-cíl

Na start z nedělní pole-position se mohl těšit pilot Walkenhorst-BMW, Marco Wittmann – a to za silného přispění značkového kolegy Glocka: Bývalý šampion GP2 totiž odstavil svůj vůz s utrženým náhonem dvě minuty před koncem kvalifikace a postaral se tak nechtěně o to, že útoky soupeřů ukončila ukvapeně vyvěšená červená vlajka… Z druhého míta tedy směl startovat Bergerův synovec Lucas Auer (Winward-Mercedes) před oběma „vládci“ soboty, Rockenfellerem a van der Lidem. Christian Klien postavil svůj „polský“ McLaren na dobré 7. místo a i Hawkeyová profitovala z předčasného ukončení session 10. místem.

Před velmi spoře obsazenou hlavní tribunou a pod hrozícími mraky vyrazil Wittmann perfektně a během prvního kola dokázal Auerovi, van der Lindemu a Lawsonovi lehce ujet.

Špička měnila pneumatiky dlouho před polovinou závodu a když měli všichni povinné přezutí za sebou, vedl Wittmann těsně před Auerem a Götzem. Toto pořadí se změnilo jen 5sekundovou penalizací Auera (na jeho voze pracovalo v boxech příliš mnoho techniků) a tak směl na stupínek vítězů vedle Wittmanna a Götze nakonec i Liam Lawson (AF Corse-Ferrari).

Ozdobou závodu byl bojovný výkon domácího Estebana Mutha, který svůj Lamborghini po několika vyhraných duelech dovezl do cíle jako 9.  Zato znamenal přednes obou děvčat v poli  opět jen zklamání. Zatímco  13. Hawkeová porazila alespoň oba trapně pomalé „veterány“ F1 Kliena s Glockem, vzdala Flörschová bez brzd, jedoucí tradičně na chvostu pole.

DTM znovu vyrazí již za dva týdny, na klubové verzi Nürburgringu.

Výsledek nedělního závodu DTM v Zolderu:

1. Marco Wittmann, Walkenhorst-BMW

2. Maxi Götz, HRT-Mercedes

3. Liam Lawson, AF Corse-Ferrari

4. Nico Mueller, Rosberg-Audi

5. Lucas Auer, Winward-Mercedes

6. Alex Albon, AF Corse-Ferrari

Text a foto: Roman Klemm

reklama

Zveřejněno:

reklama

Novinky

reklama

Rubriky

DTM: na bývalé trati F1 v Zolderu zářili van der Linde a Wittmann

Zveřejněno: